PHONE: (302) 658-2400

Hagley Museum and Library
PO Box 3630
Wilmington, DE 19807-0630

Hagley Museum and Library
298 Buck Road East
Wilmington, DE 19807-0630

Staff Directory

Administration, Philanthropy, & Membership

David A. Cole, Executive Director
ext. 301,

Marje Kelly, Executive Assistant
ext. 301,


Andrew Engel, Associate Director of Development
ext. 329,

Sharon Payne, Associate Director, Corporate and Foundation Relations
ext. 221,

Stacy Wintjen, Gift Processing and Data Base Administrator
ext. 332,


Kim Kelleher, Membership Manager
ext. 235,

Museum and Audience Engagement

Jill MacKenzie, Director of Museum and Audience Engagement
ext. 302,

Chris Corbin, Exhibit Designer
ext. 270,

Louise Doe, Manager, Visitor Services Departments
ext. 261,

Jeff Durst, Education Program Coordinator
ext. 285,

Alisha Fox, Special Projects Assistant
ext. 303,

Ann Gray, Graphics Designer and Preparator/Exhibits Assistant
ext. 385,

Harper Gould, Visitor Services Supervisor
ext. 261,

Andrew Horton, Curatorial Custodian
ext. 325,

Grant Huddle, Mechanical Exhibits Specialist

Debra Hughes, Curator of Collections & Exhibits
ext. 308,

Donna Johnson, Museum Administrative Assistant
ext. 256,

Ebenezer Kotei, Objects Conservator
ext. 389,

Patrick Light, Museum Operations Assistant and Lead Bus Driver
ext. 261,

Tanya Looney, Science and Education Program Manager
ext. 392,

John McCoy, Curator of Mechanical Exhibitions
ext. 387,

Keith Minsinger, Museum Registrar/Collections Database Manager
ext. 309,

Sarah Snyder, Collections Manager
ext. 313,

Sara Wells, Assistant Visitor Services Supervisor
ext. 261,

Caroline Western, Special Projects Cataloger
ext. 375,

Bonnie Wirth, Group Tour Manager
ext. 259,

Finance Office

Jeanne L. Belk, Deputy Director and Chief Financial Officer
ext. 213,

Kate Davis, Business Office Specialist
ext. 223,

Joyce Farmer, Senior Staff Accountant
ext. 215,

Carole Katchur, Store Manager
ext. 264,

Library and Archives


Erik Rau, Director, Library Services

Cheryl Jackson, Library Coordinator
ext. 239,

Manuscripts & Archives

Lynn Catanese, Chief Curator of Library Collections
ext. 317,

Chris Baer, Senior Archival Specialist
ext. 328,

David Burdash, Processing Archivist,
ext. 286,

Lucas Clawson, Reference Archivist
ext. 319,

Marsha Mills, Foundation Archivist
ext. 327,

Clayton Ruminski, Technical Services Archivist
ext. 535,

John Waters, Stack Assistant
ext. 331,

Ashley Williams, Project Archivist
ext. 311, 

Published Collections

Max Moeller, Curator
ext. 226,

Linda Gross, Reference Librarian
ext. 227/333,

Alice Hanes, Technical Services Librarian
ext. 234,

Vicki Wasserman, Library Assistant
ext. 230,

Audiovisual Collections & Digital Initiatives

Kevin Martin, Andrew W. Mellon Curator
ext. 276,

Michael Demers, Digital Assets Coordinator
ext. 232,

Laurie Sather, Audiovisual Archivist
ext. 277,

Angela Schad, Reference and Digital Archives Specialist
ext. 232,

Lynsey Sczechowicz, Audiovisual Reference Archivist
ext. 483,

Skylar Harris, Digitization and Metadata Coordinator
ext. 233,


Laura Wahl, Library Conservator
ext. 236,

Sharon Fickeissen, Conservation Technician
ext. 236,

Center for the History of Business, Technology, and Society

Roger Horowitz, Director
ext. 244,

Carol Lockman, Center Manager
ext. 243,

Amrys O. Williams, Associate Director and Oral Historian
ext. 208,

Personnel Support Services

Yvonne Dalton, Director
ext. 310,

Angela Williamson, Volunteer Manager
ext. 257,

Preservation, Buildings and Grounds

Susan Maynard, Director
ext. 248,

Frank Ginocchio, Administrative Manager
ext. 218,


Mike Crawford, Carpenter
ext. 386,

Bob Emery, Painter
ext. 292,

Bruce Farmer, Lead Mechanic and Building Maintenance Supervisor
ext. 220,

Sue Fletcher, Custodian
ext. 343

Shannon Gaither, Custodian
ext. 201

Brian Jones, Electrician
ext. 292,

Jessee Lee, Custodian
ext. 343

Lisa McCracken, Custodian
ext. 228,

Steve McGovern, Carpenter
ext. 386,

Andy Moore, Custodian
ext. 296

Ed Morris, Maintenance Mechanic
ext. 220,

Jim Pierce, Maintenance Technician
ext. 228,

Preston Tolliver, Maintenance Mechanic and Custodial Supervisor
ext. 343,

Darnell Smallwood, Custodian
ext. 343


Jason Birch, Small Engine Mechanic
ext. 265

Jim Boring, Supervisor
ext. 290,

Eileen Boyle, Horticultural Specialist
ext. 250,

Dan Davis, Groundskeeper
ext. 291,

Greg Krupka, Assistant Arborist
ext. 291,

Chris Metzler, Flower Arranger
ext. 341

Andy Pierson, Arborist
ext. 269,

Ty Sims, Groundskeeper
ext. 272,

Rental Events

Heather Bohler, Rental Events Manager
ext. 304,

Karen Logan, Event Coordinator
ext. 203,

Bob Perry, Custodian/Special Events Assistant
ext. 296,


Jessica Eisenbrey, Marketing Manager
ext. 238,

Adam Albright, Design Manager
ext. 237,

Rebecca Slinger, Social Media and Marketing Graphic Designer
ext. 306,