Staff

Hagley Intranet (Hagley Employees Only, login required)

CONTACT INFORMATION

PHONE: (302) 658-2400

MAILING ADDRESS:
Hagley Museum and Library
PO Box 3630
Wilmington, DE 19807-0630

SHIPPING ADDRESS:
Hagley Museum and Library
298 Buck Road East
Wilmington, DE 19807-0630

Staff Directory

Administration

Jill MacKenzie, Executive Director
ext. 301

Victoria Garcia, Executive Assistant
ext. 301

Development

Joan Thomas, Development Director
ext. 329

Michele Cole, Development Associate
​ext. 203

Jenna Laczkowski, Development Manager
ext. 332

 

Finance Office

Chief Financial Officer
ext. 213

Senior Staff Accountant
ext. 215

Staff Accountant
Ext. 223

 

Gardens and Horticulture

Catherine Meholic, Director, Gardens and Horticulture
ext. 250

Eleda Fernald, Assistant Horticulturist
ext. 250

Lindy Latham, Horticulturist II
ext. 250

Emilia Zabegay, Horticulturist I
ext. 250

 

Human Resources

Kyle Montgomery, HR Director
ext. 310

Library and Archives

Administration

Erik Rau, Director, Library Services
ext. 344

Hannah Spring Pfeifer, Library Coordinator
ext. 239

Center for the History of Business, Technology, and Society

Roger Horowitz, Director
ext. 244

Carol Lockman, Center Manager
ext. 243

Gregory Hargreaves, Assistant Director
ext. 208

Ben Spohn, Oral History Program Manager
ext. 403

Conservation

Laura Wahl, Library Conservator
ext. 236

Sharon Fickeissen, Senior Conservation Technician
ext. 241

Curatorial & Digital Initiatives

Kevin Martin, Chief Curator of Library Collections
and Andrew W. Mellon Curator of Audiovisual and Digital Collections
ext. 276

Ona Coughlan, Audiovisual Digitization Archivist
ext. 314

Michael Demers, Digital Technologies Librarian
ext. 232

Skylar Harris, Digitization and Metadata Coordinator
ext. 233

Office of the Hagley Historian

Lucas Clawson, Hagley Historian
ext. 319

Reference Services

Angela Schad, Head of Reference Services
ext. 483

Linda Gross, Reference Librarian
ext. 227/333

Alex Lattanzi, Collections Assistant
ext. 226

Sharon Folkenroth Hess, Library Specialist
ext. 230

Doug McQuirter, Reference Archivist
ext. 331

Technical Services

Laurie Sather, Head of Technical Services
ext. 277

Diane Bockrath, Archivist
ext. 328

Alice Hanes, Technical Services Librarian
ext. 234

Alexis Jimenez, Processing Archivist
ext. 229

Marsha Mills, Foundation Archivist
ext. 327

Ashley Williams Clawson, Processing and Digital Archivist
ext. 224

 

 

Museum and Audience Engagement

Mike Adams, Director, Museum and Audience Engagement
ext. 302

Membership

Kim Kelleher, Membership Manager
ext. 235

Visitor Services

Elaine Dearing, Associate Director, Museum Administration
ext. 303

Timothy Carter, Operations Assistant/Lead Shuttle Driver

Jeremy Cleghorn, Public Programs Coordinator
Ext. 395

Donna Johnson, Museum Administrative Assistant
ext. 256

Mark Karcher, Store Manager
ext. 264

Neal Santoski, Visitor Services Coordinator
Ext. 261

Bonnie Wirth, Group Tour Manager
ext. 259

Museum Collections

Caroline Western-Osienski, Curator of Collections
ext. 308

Chris Cascio, Alan W. Rothschild Assistant Curator, Patent Models
ext. 375

Ebenezer Kotei, Objects Conservator
ext. 389

Jessee Lee, Exhibit Technician

Keith Minsinger, Registrar/ Collections Database Manager
ext. 309

Sarah Snyder, Collections Manager
ext. 313

Education

Tanya Looney, Education and Interpretation Program Manager
ext. 392

Jeff Durst, Education Program Coordinator
ext. 285

Victoria Abbruzzesi, Education Program Coordinator, STEAM
ext. 258

Exhibitions

Chris Corbin, Mechanical Exhibits Supervisor
ext. 270

Steve McGovern, Mechanical Exhibits Specialist
ext. 386

Tracy Werkley, Mechanical Exhibits Specialist
ext. 337

Marketing

Laura Jury, Marketing Manager
ext. 238

Adam Albright, Design Manager
ext. 237

Kayla Williams, Social Media Specialist
ext. 204
 

Preservation, Buildings and Grounds

Susan Maynard, Director
ext. 248

Cassandra Malgiero, Operations Manager
ext. 218
 

Buildings

Bruce Farmer, Lead Mechanic and Building Maintenance Supervisor
ext. 220

Ant Hoxter, Custodian
ext. 253

Bryan Blomquist, Carpenter
ext. 386

Tito Garcia, Maintenance Technician 
Ext. 228

Patrick Henry, HVAC Maintenance Mechanic
Ext. 292

Jill Herbert, Head Custodian
ext. 296

Brian Jones, Electrician
ext. 292

Mark Lawler, Painter/General Laborer
Ext. 296

Patrick Light, Facilities Assistant
ext. 228

Josue Lopez, Senior Maintenance Technician 
Ext. 228

Lisa McCracken, Custodian
ext. 228

Devon Morrow, Custodian

Preston Tolliver, Maintenance Mechanic
ext. 343

Darnell Smallwood, Custodian
ext. 201

 

Grounds

Andy Pierson, Supervisor, Grounds and Arborculture
ext. 269

Jason Birch, Small Engine Mechanic
ext. 265

Jim Boring, Grounds Coordinator
ext. 290

Dan Davis, Groundskeeper
ext. 291

Michael Gamarra, Arborist
ext. 269

Joey Rust, Assistant Arborist
ext. 269

Ty Sims, Groundskeeper
ext. 292

Special Events

Jennifer Davis, Internal Events Coordinator
ext. 348

Alisha Fox – Special Events Manager
ext. 304

Volunteer Office

Cara Amato-Wright, Volunteer Program Manager
ext. 257